Велико Търново

Велико Търново

Велико Търново е град в Северна България, административен център на Великотърновска област. Градът е разположен по поречието на р. Янтра, на 241 км от столицата София, на 228 км от Варна и на 107 км от гр. Русе.

На 10 км от Велико Търново се намира летище Горна Оряховица, което е най-близкото летище до града. 

До Велико Търново се стига също с автобус или влак, като от по-големите градове има редовен транспорт.

Населението на града наброява близо 70 000 души, а площта, на която се простира, възлиза на 30,4 км2. Местоположението на града като кръстопът и пресечна точка на много пътни и търговски връзки и маршрути е давало тласък на неговото икономическо и културно развитие от древността до наши дни. 

Велико Търново е един от най-старите градове в страната, като историята му датира отпреди повече от пет хилядолетия, за което свидетелстват археологическите разкопки.

Разцветът на Велико Търново се свързва с периода на Второто българско царство (1185 г. – 1393 г.). През 1185 г. градът е провъзгласен за столица на възстановената българска държава от братята Асен и Петър, които обявяват края на византийското господство, продължило 167 години.

След избирането му за столица градът се развива бързо, като в периода XII – XIV век е най-непревземаемата българска крепост, както и културно и духовно средище на България.

Най-значимият паметник на културата във Велико Търново е средновековната крепост Царевец, разположена на едноименния връх, заобиколен от три страни от р. Янтра. Разкопките показват, че Царевец, макар и опасан от крепостна стена, не е бил затворена крепост, а истински средновековен град, в центъра на който се е издигал дворецът, църквата „Св. Петка”, множество жилищни и стопански сгради, водохранилища и бойни кули. На най-високата част на Царевец била резиденцията на патриарха, а в непосредствена близост и патриаршеската църква „Възнесение Христово”.

До Царевец се намира друг исторически хълм – Трапезица. Историческото му богатство е голямо и все още не напълно разкрито. Археологическите разкопки на хълма продължават и наяве излизат нови интересни открития.

Освен с историческите си хълмове, Велико Търново е известен и с множество православни храмове. Една от най-емблематичните средновековни църкви е храм „Св. Четиридесет мъченици”, построен в чест на победата на цар Иван Асен II (1218 г. – 1241 г.) над епирския деспот Теодор Комнин (1180 – 1273 г.).

В църквата са погребани българските царе Калоян (1168 г. – 1207 г.), Иван Асен II, както и много други членове на царските семейства и българската аристокрация. В православния храм се съхраняват и едни от най-значимите старобългарски епиграфски паметници – Омуртаговата, Асеновата и Граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум (755 г. – 814 г.).

В околностите на града се намират и едни от най-известните български манастири – Патриаршески, Преображенски, Арбанашки, Плаковски, Къпиновски, Килифаревски и др.

През епохата на Възраждането (XVIII – XIX в.) Велико Търново е притегателен център за будните българи. Градът е и център на Първи революционен окръг по време на Априлското въстание от 1876 г. срещу османското владичество.

След Освобождението на България от османско владичество през 1878 г. Велико Търново е временна столица на държавата. През 1879 г. в града се свиква Първото Учредително събрание, на което се приема т. нар. Търновска конституция. Пак тук се свиква и Първото Велико народно събрание, което избира за български владетел княз Александър I Батенберг (1857 г. – 1893 г.)

В архитектурно отношение обликът на старата част на града пренася посетителите в миналото. Вървейки по улица „Гурко” или по „Самоводската чаршия” (улицата на занаятите), гостите на града имат възможност да  разгледат сгради, издигнати преди повече от 200 години, както и да усетят една изцяло различна атмосфера. Чаршията е своеобразен етнографски комплекс със занаятчийски работилници, дюкяни за сувенири и галерии. 

В старата част на града се намира по-голямата част от местните музеи, сред които интерес представляват Археологическият музей, Музей „Възраждане и Учредително събрание“, Музей „Нова и най-нова история“, Сарафкината къща, къщата музей на П. Р. Славейков, Стамболовият хан, ханът на Хаджи Николи и др. 

На 20 км от Велико Търново се намира и археологическият резерват Никополис ад Иструм – римски и ранновизантийски град, основан от император Траян (98 г. – 117 г.) през 106 г.н.е.

Само на 6 км от Велико Търново се намира архитектурният резерват Арбанаси. Старинното село е запазило  великолепни архитектурни паметници от епохата на Българското възраждане, стари църкви и китни дворове, потънали в цветя и зеленина.

22 март е официалният празник на Велико Търново. Тази дата се свързва с историческата победа на цар Иван Асен II над Теодор Комнин (1230 г.). По традиция вечерта на празничния ден е отредена за безплатен спектакъл на хълма Царевец.

Аудиовизуалният спектакъл „Звук и светлина” разказва славната и трагична история на България чрез музика, светлини, лазери и църковни камбани, което го прави уникална атракция за страната. Представления се организират и през останалата част от годината по предварителна заявка срещу заплащане.

Не случайно Велико Търново е обявен за балканска столица на културния туризъм и няколко пъти е носител на приза „Най-красив град” на България в резултат от ежегодно проучване, провеждано от медиите.

Градът е наистина великолепен с красивите си къщи, накацали амфитеатрално по бреговете на реката, богат на история и забележителности и привлекателен за гостите.

Възможностите за настаняване в града са изключително разнообразни – частни квартири, хостели, къщи за гости и хотели до 4 звезди. Градът предлага и богати възможности за развлечение и нощен живот – дискотеки, барове, ресторанти и др.

Главната улица на града предлага разнообразие от магазини, хотели, заведения за развлечения и хранене. Ресторантите в града са известни с добрата си кухня. Тук можете да опитате популярни български ястия и такива, характерни за региона.

За привържениците на активния отдих съществуват редица екопътеки – Негованската (в село Емен), Преображенската, Арбанашката и други. Екопътеките са маркирани пешеходни маршрути сред природата, благодарение на които се дава достъп на туристите до красиви местности и природни забележителности.

Районът предлага възможности за скално катерене, планинско колоездене, конна езда, а множеството реки и язовири дават възможност за риболов и плуване.

Повече информация за хотели, ресторанти, забележителности, транспорт, различни атракции и актуални събития, коли под наем и за актуалното състояние на екопътеките може да получите в туристическия информационен център на града, който се намира в централната градска част.

Там може да закупите и информационни материали за обектите в Търново, както и да направите заявка за спектакъла „Звук и светлина”.

Welcome.bg бюлетин

Абонирайте се за нашият бюлетин и получавайте специални отстъпки и оферти!

Veliko Tarnovo, Veliko Tarnovo Province, Bulgaria.

Още от района