Пловдив – най-старият град в Европа
Най-старият град в Европа е постоянно населяван от времето на VI-тото хилядолетие пр. Хр.
Пловдив е град, в който животът не е прекъсвал в продължение на осем хилядолетия. Градът е бил съвременник на Троя и е по-стар от Рим, Атина, Константинопол (Истанбул) и Картаген.
Първите исторически пластове на територията на Пловдив датират от VI хилядолетие пр. Хр., когато той е възникнал като тракийско селище. През IV век пр. Хр. градът е завладян от Филип II Македонски, бащата на Александър Македонски. В следствие на това градът е преименуван на Филипопол в негова чест.
След разделянето на Римската Империя в края на IV век, Филипопол остава в границите на Византия. През времето на император Юстиниан I градът е укрепен и в околностите му са построени множество спомагателни съоръжения.
Градът попада за първи път в пределите на Българската държава по времето на кан Маламир през 836 г. и остава Български до 970 г. когато е превзет и разграбен от киевския княз Светослав I.
През 1371 г. градът пада под Османско робство и е преименуван на Филибе. През този период следват години на разрушение и известен упадък, но с течение на времето градът отново успява да се възстанови и да възвърне своята значимост. През XVIII век Пловдив се утвърждава като водещ икономически център на Балканския полуостров развиващ различни производства и занаяти.
Градът отново става свободен от Османско робство през януари 1878 г. След Освобождението си, става столица на Източна Румелия и играе централна роля в подготовката на Съединението с Княжество България.
През XX и XXI век Пловдив се установява като един от индустриалните центрове на България и днес е вторият по население град след София. През 2019 г. градът е Европейска столица на културата.
През дългогодишната си история градът е бил пленяван и опожаряван от различни завоеватели многократно, но никога не е губил искрата на живота и винаги е успявал да се възстанови.
Времева линия с важни събития свързани с Пловдив:
- 6000 – 5000 г. пр. Хр. – установяване на първите заселници в града
- V в. пр. Хр. – градът става част от тракийското Одриско царство
- 347 – 342 г. пр. Хр. – Тракийският град е завзет от Филип II Македонски и е преименуван в негова чест – Филипопол (Philippopolis)
- 46 г. – градът става част от Римската Империя по времето на Император Клавдий
- I – III в. – градът се превръща в основен център на провинция Тракия
- 250 г. – целият град е опожарен от Готите
- IV в. – градът се възстановява от опожаряването. Става част от Византия
- 836 г. – кан Маламир включва града в пределите на Първата Българска Държава
- 976 – 1014 г. – градът е използван от армията на Император Василий II Българоубиец по време на войната му с Цар Самуил
- 1189 г. – градът е превзет от армията кръстоносци на Фридрих Барбароса
- 1205 г. – градът е превзет и опожарен от последователно от латински рицари от IV кръстоносен поход и след това от войските на цар Калоян
- 1371 г. – градът пада под Османско робство и е прекръстен на Филибе
- Януари 1878 г. – градът е освободен от Османско робство
- Юли 1878 г. – Пловдив става столица на Източна Румелия
- 1885 г. – градът играе централна роля в подготвянето на Съединението на Княжество България и Източна Румелия
- 1999 г. – града е домакин на Европейският месец на културата
- 2019 г. – Пловдив е Европейска столица на културата през 2019 г.